Historie miłosne są od wieków tematem opowieści. Początki uczucia i burzliwe narodziny miłości wzbudzają emocje. Jednak gdy czas szalonego, młodzieńczego uczucia jest już za nami, a związek trwa już dwadzieścia pięć lat, wcale nie oznacza to końca miłosnych komplikacji. Listy pisane szeptem (www.taniaksiazka.pl) Magdaleny Witkiewicz są opowieścią o dojrzałym, wieloletnim małżeństwie.

Szczęście w wieloletnim związku

Gdy miną lata, a każdy dzień podobny jest do kolejnego, gdy ona i on mijają się w codzienności, coraz trudniej o głęboką relację. Czy staż związku sprawia, że znamy się coraz lepiej, czy może przegapiliśmy to jak przez lata bardzo zmieniła się ta druga osoba i niewiele wiemy o niej? Historia małżeństwa Karoliny i Sławka pozwala zatrzymać się i zastanowić nad wartością rozmowy z partnerem, pokazuje, że troska o relację może pokonać zniechęcenie i rutynę. Bohaterowie rozwijają swoje życie zawodowe, odnoszą sukcesy, dzieci dorosły i wyjechały na studia, znowu są w domu tylko we dwoje. Ta sytuacja dla każdego z nich niesie inne doświadczenie. Różnią się charakterem, usposobieniem, postrzeganiem miłości. W ich życiu przyzwyczajenie i pustka stają się dominujące. Wtedy pojawiają się listy, pisane cicho i w tajemnicy…

“Listy pisane szeptem”

Autorka pozwala poznać nam perspektywę zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Naprzemienna narracja bohaterów sprawia, że mamy pełny obraz sytuacji. Czytelnik może zobaczyć jak różnie postrzegany jest świat w zależności od płci i osobowości, jak inaczej odbierane są te same sprawy i problemy. Jednocześnie pokazuje jednak, że pewne emocje są uniwersalne. To opowieść o trudach codzienności, o relacjach w małżeństwie i w rodzinie, o miłości dojrzałej i niełatwej. Wspomnienia przeszłości, przemyślenia nad tym co teraz i nadzieja na przyszłość. Czy Karolinie i Sławkowi uda się odnaleźć na nowo drogę do siebie nawzajem? Czy miłość zwycięży trudy codzienności? Ta książka skłania do refleksji, wzrusza, pozostawia miejsce na analizę własnych uczuć i doświadczeń.